Strona główna

18 maja - Noc Muzeów

Drukuj PDF

noc-muzeow-2013

Co warto zobaczyć  w Warszawie?
Głównym celem Nocy Muzeów, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i publiczności. Muzea udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, przygotowują również wiele atrakcji dla zwiedzających. Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. - pierwsza odbyła się w Poznaniu. Do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej miast. W 2013 roku jest to prawie 150 miast. Nocne zwiedzanie muzeów cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co warto w tym roku obejrzeć w Warszawie w tą jedną niepowtarzalną noc?

To pytanie zadaliśmy p. Eulalii Domanowskiej. Historyk sztuki - Eulalia Domanowska, wykładowca WIT, kurator wielu wystaw poleca obejrzeć:

Noc Muzeów w Warszawie:

1. Piękne kłamstwa VI – Blask
Działania i warsztaty artystyczne
Ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie 
kuratorka Eulalia Domanowska
18 maja, 20.00 – 24.00

Prace performatywne, efemeryczne instalacje świetlne i działania interaktywne związane z medium światła. Odbędą się warsztaty malarskie prowadzone przez artystę Piotra C. Kowalskiego z Poznania, który obrazy maluje m.in. owocami i fotograficzne, które zaprojektuje Ignacy Skwarcan.. W wydarzeniu weźmie udział piętnastu artystów ze Szwajcarii, Norwegii i Polski.
Głównym tematem tegorocznego międzynarodowego projektu Piękne Kłamstwa, który od 5 lat odbywa się w Noc Muzeów w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie będzie światło i blask. Organizacja Galeria XX1 i Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

2. Centrum Nauki Kopernik
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, www.kopernik.org.pl
Veturilo: Centrum Nauki Kopernik. Autobus: K
Noc w Centrum Nauki Kopernik: 20:00 – 02:00 (ostatnie wejście o godz. 1.00)

ATRAKCJE PRZED BUDYNKIEM:

Cyberakwarium
Tuż przed wejściem do Kopernika stanie ogromne akwarium, pełne cyberroślin i cyberryb. Wirtualny wodny świat nie tylko dostarczy wrażeń wizualnych – obali także teorię, że ryby głosu nie mają! Dzięki technologii Digital Emotions, z naszą rybką będzie można nie tylko porozmawiać, ale nawet pożartować.

Animacje mobilne
Przed Centrum Nauki Kopernik krążyć będą animatorzy oferujący szybkie i zaskakujące eksperymenty dla każdego.

Budowa fulerenu
Wieloosobowa zabawa naukowa. Wspólne zbudujemy wielki fuleren, czyli cząsteczkę węgla. Pokaz baniek mydlanych Małe i duże. Okrągłe i kwadratowe. Płonące i dymiące. Zaprezentujemy bańki wszelkiej maści i pokażemy jak je tworzyć.

ATRAKCJE W ŚRODKU:

Sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami

W BUW - Klubokawiarnia Grawitacja
ul. Browarna 6, www.klubgrawitacja.com
Veturilo: Biblioteka Uniwersytecka

Pokazy filmów:
22:00 – 04:00. Love Cinema – noc kina miłości w różnych kolorach
W programie:
Plan B (2009, reż. Marco Berger, Argentyna, 103 min). Nietypowa komedia romantyczna o miłości, która nie rozróżnia płci, wieku i kształtów. Paula Herrera powiedziała o nim: „Film, który sprawia, że czujesz się jakby wstawiony i ten drink sprawia dużo przyjemności”.
Miłość (The Love of Sunya) (1927, reż. Albert Parker, USA, 78 min). Opowieść o młodej kobiecie na życiowym zakręcie i jej mistycznych wizjach przyszłego życia.
Sumurun (1920, reż. Ernst Lubitsch, Niemcy, 115 min). Ekranizacja pantomimy Friedricha Freski. IX wiek, Bagdad, wędrowna grupa aktorów i przepiękna młoda tancerka, która wywoła konflikt pomiędzy ojcem a synem.
Dotyk pośredni (2013, reż. Maciej Wiktor, Polska, 15 min). Opowieść o z pozornej bliskości i złudnym komforcie izolacji. Ludzie zamykają się dla wygody w kokonie technologii, otaczając się obrazami i odcinając od świata. Gdy nagle przychodzi im opuścić to miłe i wygrzane miejsce, nie wiedzą, jak funkcjonować, jak pamiętać i decydować.

3. Galeria Zachęta – wystawa Anety Grzeszykowskiej. Koniecznie trzeba zobaczyć.

4. Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę "W sercu kraju".
Wystawa „W sercu kraju” jest pierwszą tak obszerną prezentacją międzynarodowej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 130 prac z kolekcji Muzeum. Budują one kilka przecinających się osi tematycznych, takich jak globalizacja historii sztuki, związki między miastem a współczesną produkcją artystyczną, emancypacyjne narracje w sztuce, problematyka (konstruowania) pamięci i historii, język i etyka nowoczesności, społeczne zaangażowanie artystów, a także – temat rzadko podejmowany na wystawach sztuki współczesnej – manifestacje duchowości.

5. Muzeum Pałac w Wilanowie
18/19 maja, godz. 19.00 - 1.00 (ostatnie wejście o godz. 00.30)
Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza do odbycia podróży w czasie i zanurzenia się w epokę Jana III Sobieskiego. W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów przeniesiemy się do dawnej Rzeczypospolitej, poznamy prawdziwych Sarmatów i damy dworu. Przekonamy się jaki naprawdę był „pierwszy pośród równych” król Sobieski i przypomnimy sobie czasy odsieczy wiedeńskiej, od której w tym roku mija już 330 lat! Odbędą się liczne warsztaty: tańca dawnego, stroju, spektakl „Komedianci” a 0 21.00 pokaz mody. Dokładny program na stronie muzeum.

6. Oczywiście warto zajrzeć do Muzeum Narodowego i zwłaszcza zobaczyć kolekcję sztuki XX wieku – nowa ekspozycja.

Dla lubiących teatr i Warszawę

7. Teatr Kamienica - 18 maja 2013, godz. 22:00 - 1:00
Teatr Kamienica będzie świętować dziesiątą Warszawską Noc Muzeów. Po raz pierwszy, z myślą o „nocnych markach”, Emilian Kamiński zaprezentuje szerszej publiczności fragment makiety warszawskiego Śródmieścia z sierpnia 1939 roku.

Dla interesujących się designem:

8. TUPATRZ! WZORCOWNIA I LOKAL KREATYWNY
18/19 maja, godz. od 20.00
Tupatrz! Wzorcownia i Lokal Kreatywny to nowe miejsce na Mariensztacie. To Galeria prezentująca niezależny design, grafikę, przedmioty użytkowe i nieużytkowe, projekty materiałów i wzorów graficznych, przedmioty użyteczne i nieużyteczne, koncepcje wizualne i pomysły.

Absolutnie dla studentów grafiki:

9. Muzeum Karykatury
18 maja 2013. Wystawa LEX IS MORE. LEX DREWINSKI
Plakaty, grafiki i obiekty jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie przedstawicieli sztuki współczesnego plakatu i designu – Lexa Drewinskiego?.

Dla lubiących galerie kameralne:

10. BWA Warszawa
ul. Jakubowska 16/3, www.bwawarszawa.pl
Veturilo: rondo Waszyngtona. Autobus: D
Wystawa najsłynniejszej węgierskiej grupy artystycznej „Little Warsaw”

11. Galeria Apteka Sztuki. Zakład Aktywności Zawodowej Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”
al. Wyzwolenia 3/5, www.aptekasztuki.eu
Veturilo: pl. Na Rozdrożu. Autobus: J

„White Power” – wystawa prac Anny Bedyńskiej
10:00 – 01:00. „Jest mnóstwo odsłon piękna. Z okładek i stron magazynów spoglądają na nas twarze osób, które często zostały poddane wielogodzinnym zabiegom upiększania przez makijażystki i stylistyki, potem zdjęcia ulegają jeszcze idealizacji w komputerze. Właściwie nie wiadomo czym jest to, na co w efekcie końcowym spoglądamy. Ja chciałabym pokazać prawdziwe, szczere piękno! Piękno, które nie zawsze wszyscy potrafią dostrzec”. – Anna Bedyńska

Warto zajrzeć do każdego z 210 miejsc biorących udział w Nocy Muzeów, które znajdą się na Państwa drodze.

Poprawiony ( sobota, 04 maja 2013 23:18 )  

Studia II stopnia

Translate

Polish English French German Russian