Strona główna Kadra prof. Zdzisława Ludwiniak

prof. Zdzisława Ludwiniak

Zdzislawa-Ludwiniak

Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1987 roku. Od momentu otrzymania dyplomu uczelni związana jest z nią pracą dydaktyczną.

Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 2007 roku. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku dla II i III roku na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP.  Prezentowała swoje obrazy i rysunki na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką XI Międzynarodowego Biennale Rysunku w Cleveland w Anglii. Jej twórczość w dziedzinie rysunku to świat fikcji oparty mocno na czerni i bieli i wywodzący się z realnego świata czarno-białego. Związana jest pracą kreującą działalność stowarzyszeń pozarządowych w lokalnym środowisku miasta i gminy Wołomin, z którego się wywodzi. Pomysłodawczyni i współorganizator wielu cennych inicjatyw związanych z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Działalność ta ma zawsze na celu podtrzymanie wartości dziedzictwa kulturowego.
Cykl rysunków: Rozważania na temat – Kwadrat. 85 x 85 cm, papier (nota na temat prezentowanego cyklu rysunków). Punkt może rosnąć, stawać się płaszczyzną, niepostrzeżenie zająć całą powierzchnię obrazu. Punkt może uformować się w kwadrat, skupić całą uwagę i podporządkować sobie wszystkie środki. Kwadrat jest zwrócony ku sobie, zamknięty w sobie, najzwięźlejsza forma, twierdzenie wypowiedziane krótko i twardo, opisane dostojeństwem czerni, srebra lub złota. Jego napięcie jest zawsze koncentryczne. Skupił uwagę wielu twórców. Malewicz i Mondrian zostawili po sobie trwały ślad. Kwadrat zawiera w sobie wyjątkowe połączenie milczenia i wymowy. Język geometrii i materii. Wśród lektur Wasyla Kandyńskiego, wśród obrazów mistrzów, których prostota pociąga i zachwyca oraz z własnych doświadczeń powstawały moje rozważania na temat kwadratu.

Przedmioty realizowane na kierunku Grafika: Rysunek

Poprawiony ( piątek, 08 marca 2013 19:18 )