Strona główna Kadra dr Tomasz Dziubecki

dr Tomasz Dziubecki

Tomasz-DziubeckiHistoryk sztuki, adiunkt Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Prowadzi wykłady i seminaria z historii malarstwa i architektury oraz dziejów estetyki.

Zajmuje się badaniami nad symboliką malarstwa i architektury nowożytnej. Autor m.in. książki Ikonografia Męki Chrystusa w nowożytnym malarstwie polskim (1996), współautor I tomu Ikonografii nowożytnej sztuki kościelnej w Polsce (1987) i artykułów, m.in. : Analiza ikonograficzna "Ołtarza Opłakiwania" w krakowskim kościele św.Anny, "Barok. Historia-Literatura-Sztuka" (1995), Between image and icon: The passion in Polish art of the seventeenth and eighteenth centuries, w: Borders in Art. Revisiting Kunstgeographie (2000), Rotator w Wersalu Podlaskim, w: Artyści włoscy w Polsce (2004), Wilanowski Pałac Słońca. Niektóre elementy jego struktury symbolicznej, w: Wielkie dzieła-wielkie interpretacje (2007), El simbolismo mitologico de las residencias de los magnates en la Polonia de los anos 1670-1760 w: La cultura del barroco espanol e iberoamericano y su contexto europeo (2010), Wizualizacja architektury zabytkowej – możliwości i wyzwania, w: Historia sztuki wczoraj i dziś (2010), uczestnik sesji naukowych Stowarzyszenia Historyków Sztuki (Kraków 1998, Wrocław 1999, Warszawa 2006, Poznań 2009) oraz University of East Anglia w Norwich (1998). W 2010 roku opublikował książkę Programy symboliczne i funkcje ceremonialne rezydencji magnackich.

Przedmioty realizowane na kierunku Grafika: Historia sztuki

Poprawiony ( piątek, 08 marca 2013 19:10 )