Strona główna Kadra dr Stefan Szydłowski

dr Stefan Szydłowski

Stefan-SzydlowskiOd 2003 roku jest wykładowcą Uniwersytetu humanistyczno-przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie w latach 2007-2009 kierował akademicką Galerią XS.

Od 1996 prowadzi w Warszawie galerię sztuki współczesnej "Galeria Stefan Szydłowski". W latach 1994-96 był zastępcą dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 1990 do 1994 jako dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej prowadził autorską interdyscyplinarną placówkę kulturalną prezentującą dorobek wybitnych uczonych i artystów oraz współpracującą z najważniejszymi instytucjami kultury i sztuki w Polsce. Wcześniej, w okresie 1978-90 jako pracownik naukowo-dydaktyczny był zatrudniony w warszawskich uczelniach - w latach 1985-90 w Instytucie Teorii Kultury i Polityki Kulturalnej; w latach 1978 -85 w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (1977), doktorem filozofii (1984). Zajmuje się filozofią społeczną, teorią kultury, estetyką, socjologią sztuki, krytyką artystyczną.
Jest współzałożycielem Fundacji im. Tadeusza Kantora. Kurator, organizator wystaw i seminariów, autor i wydawca katalogów, artykułów, wywiadów i recenzji, sekretarz naukowy sympozjów i konferencji. Realizował wystawy najwybitniejszych polskich i obcych artystów współczesnych, w tym: Wojciecha Fangora, Erny Rosenstein, Stefana Krygiera, Koji Kamoji, Tadeusza Kantora, Edwarda Krasińskiego, Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego, Ryszarda Gieryszewskiego, Magdaleny Abakanowicz, Krzysztofa Wodiczko, Xawerego Wolskiego, Daniela Burena, Henry Moore'a i innych.

Przedmioty realizowane na kierunku Grafika: Estetyka

Poprawiony ( piątek, 08 marca 2013 19:08 )