Strona główna Wystawy Finisaż wystawy Macieja Stępińskiego

Finisaż wystawy Macieja Stępińskiego

Nienaturalnosc-natury-2013-STEPINSKISzanowni Państwo, Mamy przyjemność zaprosić Państwa na

FINISAŻ WYSTAWY MACIEJA STĘPIŃSKIEGO NIENATURALNOŚĆ NATURY Wieczór autorski z Julką Paluszkiewicz i Maćkiem Stępińskim
13 kwietnia (sobota), godz. 19.00
LOOKOUT GALLERY PUŁAWSKA 41/22 WARSZAWA

13 kwietnia Galeria LOOKOUT obchodzi swoje pierwsze urodziny i dobiega końca wystawa Maćka Stępińskiego Nienaturalność Natury. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie z parą artystów Julką Paluszkiewicz i Maćkiem Stępińskim, którzy opowiedzą o swoich inspiracjach naturą i jej wpływie na przebieg wspólnego procesu twórczego. Przedstawią różnorodne dyskursy wokół tematu Natury, jej roli w sztuce własnej oraz powody, dla których zwracają się w jej kierunku. Podczas wieczoru autorskiego w Galerii Lookout zaprezentują nowe projekty, niektóre w trakcie realizacji, które stworzyli wspólnie lub wzajemnie brali w nich udział. Artyści powiedzą o tym, w jaki sposób natura staje się głównym bohaterem ich prac, jak konstruuje tożsamość, definiuje gest czy symbol artystycznego przekazu. Paluszkiewicz i Stępiński korzystają często z tych samych źródeł inspiracji, ale osobno tworzą prace o zupełnie innych znaczeniach. Oboje pracują w sposób, który sformułował Bruno Latour: Nie można się od natury najpierw odseparować, a potem przemawiać w jej imieniu.

Julita Paluszkiewicz (1981) Absolwentka Multimediów i Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się wideo, malarstwem, rysunkiem i fotografią. Tworzy obiekty i instalacje. W swojej pracy twórczej koncentruje się na badaniu złożonych relacji między człowiekiem i przyrodą. Analizuje zbieżności zachowań, budowy, cykle życia i wspólne odczuwanie świata ludzkiego i nie-ludzkiego. Ukazuje jak istotny wpływ na nasz gatunek ma mentalno-biologiczne zakorzenienie w naturze. Wynikiem tych badań i doświadczeń są cykle prac o potencjalnie istniejących gatunkach i niesklasyfikowanych organizmach. W jej pracach pojawia się także rodzaj wyprawy do uświęconej przestrzeni i eksploracja nieznanego.

Maciej Stępiński (1972) Absolwent ASP w Warszawie i École Nationale Supérieure de la Photographie w Arles jest aktualnie doktorantem na Sztuce Mediów ASP w Warszawie. Obecnie jest wykładowcą Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania na kierunku Grafika. Zajmuję się fotografią, wideo i rysunkiem. Usuwając ludzi ze zdjęć i dynamiką tworzenia artefaktu Stępiński nie pokazuje działania, ale to co zostało już stworzone. Bressonowski decydujący moment artysta ustanawia przynajmniej dwa razy: podczas wykonania zdjęcia i jego postprodukcji. I nie chodzi tu o moment zrobienia zdjęcia i zatrzymanie ruchu, ale o usunięcie przejawów tego ruchu z samego zdjęcia. Stępińskiego fascynuje praca fizyczna i artefakty. Zbudowanie drogi, wiaduktu, schodów, położenie chodnika, czy ścięcie drzewa ma często bardziej trwałe konsekwencje niż sama idea.

Poprawiony ( czwartek, 11 kwietnia 2013 11:28 )