Strona główna Wystawy 7 Triennale Młodych "Kunszt"

7 Triennale Młodych "Kunszt"

kunsztW Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku do 30 listopada można oglądać "creme de la creme" polskiej młodej sztuki. 25 artystów z całej Polski, studentów bądź niedawnych absolwentów dziesięciu państwowych polskich uczelni artystycznych, pokazuje różnorodne prace zaaranżowane przez kuratora, Leszka Golca w spójny pokaz wizualny. Zanim autorzy zdecydowali się na karierę artystyczną kończyli inne uczelnie: techniczne, muzyczne czy psychologię, co zaowocowało dojrzałymi pracami podejmującymi wrażliwe społecznie tematy jak ekologia, ochrona zwierząt, pacyfizm. Na wystawie pojawił się model domu opieki dla kur, temat rytualnego uboju czy film ukazujący bliską relację dziewczyny z wilczycą. Są tu też bardziej osobiste czy bardziej filozoficzne dzieła jak przewrotna zatyczka do pępka czy obraz wykonany z węgla mający w zamyśle autorki prezentować światło we wszechświecie. Młodzi twórcy wcielili się w rolę aktywistów. Jednak ich sztuka nie ma w sobie nic z tymczasowości czy improwizacji. Operują doskonałym warsztatem, który organizatorzy podkreślili nadając tegorocznej edycji nazwę "Kunszt". To nieco staromodne słowo dobrze oddaje aktualne tendencje młodej sztuki, wyrażające się w dbałości o formę i technikę wykonania.

Głównemu pokazowi towarzyszą dwie wystawy uczestników poprzednich Triennale: Grzegorza Drozda i Huberta Czerepoka. Wystawa pierwszego artysty, nazwana "Where you go, Mister?" jest refleksją artysty po podróżach do egzotycznych krajów. Malarstwo, obiekty, instalacja dźwiękowa i film Galungun realizowany na wyspie Bali są efektem podróży do Południowo-Wschodniej Azji. Autor wciela się w rolę współczesnego podróżnika szukającego utraconego raju. Prace pokazywane w historycznych wnętrzach majątku rodziny Józefa Brandta w Orońsku - Oranżerii i dziewiętnastowiecznym neorenesansowym Pałacu wpisują się dodatkowo w kontekst historyczny. 200 lat temu zmęczeni industrializacją Europejczycy podróżowali w poszukiwaniu lepszego świata, podobnie jak dzisiejsi turyści wabieni oferowanymi przez biura kolorowymi folderami, gdzie niebo jest bardziej niebieskie, a drzewa bardziej zielone. Natomiast w galerii Kaplica obejrzymy trzy neony autorstwa Huberta Czerepoka, inspirowane współczesnymi filmami.

Eulalia Domanowska
Dyrektorka artystyczna
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Poprawiony ( wtorek, 21 października 2014 08:06 )